Efekty współpracy PW z ukraińskimi uczelniami

Uczestnicy konferencji

Uczestnicy konferencji

Blisko 500 przedstawicieli Politechnik Kijowskiej i Lwowskiej, w tym prawie 300 stacjonarnie, wzięło udział w działaniach zorganizowanych przez PW w ramach programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej „Solidarni z Ukrainą – Uniwersytety Europejskie”. 

NAWA zaprosiła do tej inicjatywy polskie uczelnie, zrzeszone w konsorcjach w ramach projektu „Uniwersytety Europejskie”. Była to jedna z form pomocy dla ukraińskiego środowiska naukowego w kontynuowaniu działalności, mimo trwającej w kraju wojny. Umowę w sprawie realizacji programu Politechnika Warszawska (należąca do konsorcjum ENHANCE) podpisała w grudniu 2022 roku. Na lata 2023–2024 przypadły zaś konkretne działania w takich obszarach jak badania, kształcenie, kultura czy rozwój kadry administracyjnej. W tym czasie zorganizowaliśmy na PW 30 wydarzeń dla studentów, doktorantów, naukowców i pracowników administracji z politechnik z Kijowa i Lwowa. Były to m.in. konferencje, szkoły letnie i zimowe, kursy i tandemy językowe, hackathony, warsztaty, wizyty studyjne. Byliśmy także gospodarzami także takich wydarzeń jak Ukraine Day czy konferencja „Innovative didactics”. 

Wystąpienie Prorektora Politechniki Warszawskiej ds. Nauki podczas konferencji

Wystąpienie Prorektora Politechniki Warszawskiej ds. Nauki prof. dra hab. inż. Mariusza Malinowskiego podczas konferencji "WUT for Ukraine - Insights from NAWA Projects", fot. Maciej Stępnik

Koordynatorem działań było Centrum Współpracy Międzynarodowej. W projekt zaangażowało się 6 Wydziałów: Elektroniki i Technik Informacyjnych, Geodezji i Kartografii, Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska, Inżynierii Chemicznej i Procesowej, Inżynierii Lądowej, Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa, a także Studium Języków Obcych, Samorząd Studentów i Szkoła Doktorska. 

Nasze aktywności w ramach programu „Solidarni z Ukrainą – Uniwersytety Europejskie” podsumowaliśmy na konferencji, która odbyła się na PW 29 listopada 2024 roku. W wydarzeniu wzięli udział Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictw Wyższego prof. Andrzej Szeptycki, Prorektor Politechniki Warszawskiej ds. Nauki prof. Mariusz Malinowski, Prorektor ds. Edukacji i Relacji Międzynarodowych Politechniki Lwowskiej prof. Nataliya Chukhray, Pierwszy Prorektor Politechniki Kijowskiej prof. Mykhailo Oleksandrovych Bezuglyi oraz Radosław Podgrudny z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Konferencja była okazja do przypomnienia zrealizowanych działań, dyskusji o współpracy między politechnikami z Warszawy, Lwowa i Kijowa oraz zastanowienia się nad wsparciem ukraińskich uczelni w przyszłości.